بلاکچین در صنعت

۱۰صنعت برتر که توسط بلاکچین توسعه یافته‌اند

فناوری Blockchain تقریباً در همه بخش های بازار دستاوردی جدید است. کاربردهای این فناوری بی حد و حصر است و تقریباً به سود هر صنعتی می باشد. فناوری بلاکچین با استفاده از شبکه های نظیر به نظیر انقلابی در بازار ایجاد کرده است و هر گره داده ها را از طریق یک کانال رمزگذاری شده ذخیره می‌کند و سپس انتقال می دهد. در نتیجه بلاکچین به عنوان زیرساخت تجارت مدرن در نظر گرفته می شود که مدل های تجاری قابل اعتماد و قراردادهای هوشمند را برای ایجاد معاملات مستقل بنا می کند.

در اینجا چند صنعتی که در سالهای آینده شاهد تحولات تجاری بسیاری خواهند بود آورده شده است:

 

فهرست مطالب

بانکی

زیرساخت های سنتی و کاغذبازی های مرسوم در صنعت بانکی به دلیل دیجیتالی شدن کارها و انتقال آنلاین وجوه ، تحول عظیمی را به خود دیده است.

مزیت دیگر انقلاب بلاکچین با تولد ارزهای دیجیتال نمایان شده است. واضح است که اولین مثالی که در ذهن شما ایجاد می شود بیت کوین است زیرا نمونه ای عالی از اجرای بلاکچین در بخش بانکی است.

فناوری بلاکچین میلیون ها ارز و توکن به وجود آورد که اساس تجارت دیجیتال را تشکیل می دهند. این فناوری تقریباً هر امکان بانکی را به کاربران داده است. اکنون کاربران می توانند ارز ایجاد کنند ، انتقال وجه دهند و پرداخت‌های آنلاین خود را انجام دهند. هر معامله می تواند توسط گره های شرکت کننده بررسی شود اما هویت طرف های معامله ایمن است. اکنون عملیات می تواند ارزان تر ، سریعتر و ایمن تر باشد.

مشاور املاک

داده‌ها و اطلاعات دفتر ثبت اسناد موارد رمزگذاری شده است که با حفظ خاصیت داده ، هویت کاربران را تأمین می کند. این بدان معنی است که مهاجمان مخرب نمی توانند داده های سیستم را برای منافع شخصی تغییر دهند. این فناوری باعث ایجاد فرصت های جدیدی در املاک و مستغلات می شود و سوابق به راحتی در دسترس قرار می گیرند.

از طریق بلاکچین ، کاربران از سابقه ذخیره عناوین و جزئیات املاک لذت می برند. با این کار در زمان قابل توجهی صرفه جویی می شود و یک سیستم بایگانی باز برای کاهش هزینه های پردازش ارائه می شود.

تخمین زده می شود که شرکتهای املاک و مستغلات در ایالات متحده صرفاً با به حداقل رساندن خطاها و اجرای روشهای خودکار برای مدیریت و کنترل اطلاعات ، ۵۵۰ میلیون دلار پس انداز می کنند. یکی دیگر از مزایای این فناوری  کاهش کاغذ بازی است. با وجود تحول دیجیتال ، فرآیندهایی مانند ثبت نام با از بین بردن حضور  املاک امکان پذیر می شود. 

با استفاده از سیستم های قرارداد هوشمند ، طرفین می توانند با پیروی از شرایط از پیش تعیین شده ، به طور مستقل عملیات تجاری ایجاد کنند. بلاک چین با حذف واسطه ها گزینه های مقرون به صرفه ای را ارائه می دهد. از این رو مشاغل املاک و مستغلات شاهد پیشرفت چشمگیری در معاملات و خریدها خواهند بود.

مراقبت‌های بهداشتی

بخش بهداشت و درمان در معرض معایب قابل توجهی در مورد مدیریت داده ها و انتقال اطلاعات بیمار است. این صنعت فاقد استانداردهای تعیین شده برای مدیریت سوابق پزشکی و ایجاد به روزرسانی های فنی مناسب برای حل مسائل امنیتی است. صنعت مراقبت های بهداشتی با اجرای نرم افزاری برای مدیریت سوابق عمومی پاسخ های رضایت بخشی دریافت کرده است. 

با استفاده از سیستم های بلاکچین ، بیمارستان ها و پزشکان می توانند بدون برخورد با مشکلات اداری و روش های ناکارآمد ، به پرونده های بیماران دسترسی پیدا کنند.

سوابق دیجیتالی بیمار از طریق یک شبکه ابری در دسترس قرار خواهد گرفت که می توان در هر نقطه از جهان برای درمان سریع به آن دسترسی داشت.

انتظار می رود این صنعت انجمنی از پایگاه‌های داده را در شبکه ایجاد کند تا مشکلات امنیتی ، تکثیر داده ها یا جعل هویت را حل کند. ثابت خواهد شد که این فناوری در سناریویی که اطلاعات سریعاً برای تصمیم گیری های نجات دهنده پزشکی لازم باشد ، مثمر ثمر خواهد بود.

انتخابات

احراز هویت رأی دهندگان بالاترین اولویت را طی سالهای اخیر داشته است. برای جلوگیری از تکرار و تقلب در انتخابات ، توسعه بلاکچین در آینده کاملا محتمل است. برای مجوز دادن به هر رأی دهنده می توان از یک ردیف حسابرسی ویژه استفاده کرد.

سازمان DAO با استفاده از یک سیستم مدیریت خودکار برای تایید هویت رأی دهندگان اطمینان حاصل می کند که هر رأی دهنده دقیقاً یک رأی بدهد. زیرساخت بلاکچین قادر است کلاهبرداری را عملا غیرممکن کند.

از این رو ، در چنین انتخاباتی زمینه ای برای هرگونه تقلب انتخاباتی وجود نخواهد داشت. اگر سیستم رأی گیری در بلاکچین در سراسر کشورها اجرا شود ، عدم تقلب در رأی دادن را تضمین می‌کند.

مدیریت زنجیره تأمین

مدیریت زنجیره تأمین اساس هر صنعت مبتنی بر محصول است. در چنین شرایطی ، شناسایی گزینه هایی که سرعت حمل و نقل را بدون ایجاد خطر در صحت تحویل تضمین کنند ، ضروری است. پیاده سازی های بلاکچین حمل و نقل خودکار بهتری را ایجاد می کند که در آن طرف ها قرارداد هوشمندی را برای بررسی اصل بودن لوازم خود امضا می کنند.

سیستم قرارداد هوشمند واسطه ها را به حداقل می رساند و اجرای خدمات با کمک اینترنت اشیا (IoT) موجب سهولت در تأیید اعتبار می شود. قراردادهای هوشمند مجهز به خدمات اینترنت اشیا قادر به ردیابی کالاها ، مدیریت سوابق ، ذخیره سازی اطلاعات و ایجاد یک سیستم تجاری امن و شفاف خواهند بود.

کشاورزی

راه حل های بلاکچین برای عملیات مختلف کشاورزی قابل استفاده است که در آن کشاورزان می توانند مستقیماً با مقامات نظارتی ارتباط برقرار کنند. این موضوع به آنها کمک می کند تا اطلاعاتی در مورد قیمت ها ، آب و هوا و روند بازار کسب کنند.

این فناوری تقریباً برای همه کشاورزان ، چه در سطح کوچک و چه در مقیاس بزرگ مفید خواهد بود. متعاقباً از این فناوری برای ردیابی مواد غذایی از طریق قراردادهای مبتنی بر زنجیره تأمین استفاده خواهد شد.

 

پخش جریانی موسیقی

دانلودهای غیرقانونی بخش قابل توجهی از سود هنرمندان را از بین می برد. این مشکل را می توان با استفاده از شبکه بلاکچین حل کرد که در آن هنرمندان یا با دریافت هزینه از مخاطبان خود برای کار خود درآمد کسب می کنند یا صرفاً تبلیغاتی را برای محصولات و خدمات مختلف انجام می دهند.

سیستم بلاکی بلاکچین صحت آمار بازدیدها ، پخش‌ها و درآمد آگهی ها را تضمین می کند. از این رو اکنون بدون حمایت واسطه ها هنرمندان مستقیماً کسب درآمد می‌کنند. این فناوری علاوه بر این‌ که گزینه های بهتری برای کسب درآمد ایجاد می کند، درآمدی مداوم و ثابت برای هنرمندان به وجود می آورد.

سازمان‌های خیریه

شبکه های توزیع شده فرصت های جدیدی را برای سازمان های خیریه ایجاد می کنند که از طریق اینترنت بودجه و نیاز خود را با کمک کاربران اینترنت تامین کنند. سازمان های اختصاصی سیستم عامل هایی را برای ایجاد آگاهی و جمع آوری کمک‌های مالی برای حمایت عمومی از موضوعات اجتماعی و بشردوستانه راه اندازی کرده اند.

بلاکچین شفافیت زیادی را ایجاد می کند تا معاملات را ردیابی کند و اهداکنندگان دقیقاً از محل خرج کمک‌های خود مطلع شوند. بنابراین موسسات خیریه می توانند اعتماد اهداکنندگان را جلب کرده و از اعتبار بیشتری برخوردار شوند.

آموزش

با پیشرفت در گزینه های یادگیری از راه دور ، مشخص شد که بخش آموزش پا به عرصه بلاکچین خواهد گذاشت. زیرساخت های بلاکچین می تواند به عنوان یک دفتر اسناد رسمی برای ثبت سوابق آموزشی عمل کند. بنابراین اطلاعات را به شکلی ایمن و قابل اعتماد ایجاد و نگهداری می کند.

این زیرساخت ها می توانند کلاس های اختصاصی ایجاد کنند. بنابراین دانشجو می تواند بدون نیاز به انتظار برای شروع دوره بعدی ، در یک دوره دیگر ثبت نام کند. فناوری Blockchain این توانایی را دارد که چهره سیستم های آموزشی را همانطور که امروز می بینیم تغییر دهد.

بیمه

این دهه شاهد افزایش قابل توجه کارگزاری آنلاین هستیم که در آن کاربران می توانند سیاست ها و پیشنهادهای مختلف را به شکل آنلاین مقایسه و بررسی کنند. با این حال انتظار می رود کاربران برای خرید بیمه و استعلام سیاست های جدید با کارگزاران تماس بگیرند. این فرایندها بر اساس قراردادهای کاغذی انجام می شود که مستعد خطا هستند و به دلیل سهل انگاری انسان می توانند به خطر بیفتند.

بدین ترتیب فناوری بلاکچین مکانیزمی کارآمد برای ایجاد راه حل برای خرید بیمه فراهم می کند. با مدیریت این عملیات ، کاربران می توانند مسائل پیچیده ای را که شامل دلالان و غیره است حل کنند.

بلاکچین مزایای زیادی دارد و دارای ویژگی های امنیتی است که از تغییر اطلاعات جلوگیری می کند. انتظار می‌رود که در بخشهای تجاری واسطه را حذف کند، هزینه ها را کاهش می دهد و معاملاتی ایمن ایجاد می کند. جهان برای انقلاب دیجیتال آماده شده است و هر صنعت به شدت در جستجوی امکاناتی برای ارتقا سطح دسترسی خود است.

کدام یک از صنایع بعدی با بلاکچین توسعه خواهد یافت؟ شما چی فکر میکنید؟

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x