سبد خرید 0

ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال چیست و سرمایه گذاری در آن به چه شکلی است؟

ارز دیجیتال چیست و سرمایه گذاری در آن به چه شکلی است؟

لیست موضوعات این مقاله

ارز دیجیتال این روزها به یکی از داغ ترین گزینه های سرمایه گذاری تبدیل شده است و کاربران زیادی به معامله و سرمایه گذاری در این نوع دارایی مشغول هستند. در حال حاضر تعداد ارزهای دیجیتال ایجاد شده از عدد هزار نیز فراتر رفته است و هر روز نیز به این تعداد اضافه می شود. 

اما آیا به عنوان یک علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال ، می دانید منظور از ارز دیجیتال چیست؟ از چه فناوری برای ساخت آن استفاده شده است؟ سرمایه گذاری در آن به چه شکلی است؟ در این مقاله ما تمام این موارد را بررسی می کنیم.

ارز دیجیتال (Cryptocurrency) چیست؟

ارز دیجیتال ، رمزارز یا ارز رمزنگاری شده که به آن کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) یا کریپتو نیز گفته می شود ، به هر شکل ارزی گفته می شود که به صورت دیجیتال یا مجازی وجود داشته باشد و از رمزنگاری برای ایمن سازی تراکنش ها استفاده کند. شاید با محبوب ترین ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم آشنا باشید ، اما امروزه بیش از 19000 ارز دیجیتال مختلف در گردش هستند.برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال باید آموزش صفر تا صد ارزهای دیجیتال را یاد بگیرید و هر روز خبرهای ارزدیجیتال را دنبال کنید و بهترین ارزهای دیجیتال را پیدا کنید و نحوه خرید ارزهای دیجیتال را یاد بگیرید.

کریپتوکارنسی یک سیستم پرداخت دیجیتال است که برای تایید تراکنش ها به بانک ها متکی نیست. این یک سیستم نظیر به نظیر است که می تواند هر کسی را در هر جایی قادر به ارسال و دریافت ارز کند. از همه مهمتر باید حتما تحلیل ارزهای دیجیتال را آموزش ببینید تا بهترین ارزدیجیتال برای سرمایه گذاری را پیدا کنید.

به جای اینکه پول فیزیکی در دنیای واقعی رد و بدل شود ، پرداخت‌های رمزنگاری صرفاً از ورودی‌های دیجیتالی به یک پایگاه داده آنلاین استفاده می کند تا تراکنش‌های خاصی را انجام دهد. هنگامی که وجوه ارز دیجیتال را انتقال می دهید ، تراکنش ها در یک دفتر کل ثبت می شوند. 

دلیل نام گذاری ارز رمزنگاری شده یا کریپتوکارنسی این است که از رمزگذاری برای تأیید تراکنش ها استفاده می کند. این بدان معناست که از کدنویسی پیشرفته برای ذخیره و انتقال داده‌های ارزهای دیجیتال به کیف پول‌ها و دفتر کل عمومی استفاده می شود. هدف از رمزگذاری ایجاد امنیت بیشتر است.

ارزهای دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند و مرجع صادرکننده یا تنظیم کننده مرکزی ندارند ، در عوض از یک سیستم غیرمتمرکز برای ثبت تراکنش ها و صدور واحدهای جدید استفاده می کنند.

اولین ارز دیجیتال یا ارز رمزنگاری شده جهان بیت کوین است که در سال 2009 تاسیس شد و تا به امروز نیز شناخته شده ترین مورد آن باقی مانده است. برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین ، دارای عرضه محدودی هستند که به ایجاد تقاضا برای آن کمک می کند. به عنوان مثال ، حداکثر عرضه بیت کوین به 21 میلیون محدود شده است پس شما باید مرحله بعدی حتما آموزش نصب کیف پول را یاد بگیرید و بتوانید کار کردن با آن را یاد بگیرید.

نگاه کلی به ارز دیجیتال

کیف پول چیست؟

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

صرافی چیست؟

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

مفهوم Blockchain ممکن است در ابتدا پیچیده به نظر برسد اما در واقع مفهوم اصلی آن ساده است. بلاکچین در واقع نوعی پایگاه داده است. برای اینکه بتوانید مفهوم بلاکچین را درک کنید ، بهتر است تا ابتدا مفهوم پایگاه ‌داده را درک کنید.

پایگاه داده یا بانک اطلاعاتی مجموعه ای از اطلاعات است که به صورت الکترونیکی روی سیستم کامپیوتری ذخیره می شود. اطلاعات یا داده ها در پایگاه داده ها به طور معمول در قالب جدول ساخته می شوند تا امکان جستجو و فیلتر کردن اطلاعات خاص را فراهم کنند.

صفحات گسترده برای یک فرد یا گروه کوچکی از افراد جهت ذخیره و دسترسی به اطلاعات محدود طراحی شده اند. در مقابل ، یک پایگاه داده به گونه ای طراحی شده است که اطلاعات بیشتری را در خود جای داده است. هر تعداد از کاربران به طور همزمان می توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند و آن‌ را فیلتر و دستکاری کنند.

پایگاه داده‌های بزرگ با قرار دادن داده‌ها روی سرورهایی که از کامپیوترهای قدرتمند ساخته شده‌اند ، به این مهم دست می‌یابند. این سرورها گاهی می‌توانند با استفاده از صدها یا هزاران کامپیوتر ساخته شوند تا از قدرت محاسباتی و ظرفیت ذخیره سازی لازم برای دسترسی همزمان تعداد زیادی از کاربران به پایگاه داده برخوردار باشند.

ارزهای دیجیتال چگونه کار می کنند؟

رمزارزها بر روی یک دفتر کل توزیع شده به نام بلاکچین اجرا می شوند که پایگاه داده ای از تمام تراکنش های به روز شده و نگهداری شده توسط دارندگان ارز دیجیتال است.

ارزهای دیجیتال از طریق فرآیندی به نام ماینینگ ایجاد می‌شوند که شامل استفاده از نیروی کامپیوتر برای حل مسائل پیچیده ریاضی و تایید تراکنش ها است. کاربران همچنین می توانند ارزهای دیجیتال را از کارگزاران خریداری کنند ، سپس آنها را با استفاده از کیف پول های ارز دیجیتال ذخیره کنند.

اگر صاحب ارز دیجیتال هستید ، در واقع مالک هیچ چیز ملموسی نیستید. آنچه شما در اختیار دارید کلیدی است که به شما امکان می دهد هر میزان ارزی را بدون دخالت شخص ثالث از یک فرد به فرد دیگری انتقال دهید.

اگرچه بیت کوین از سال 2009 وجود داشته است ، اما ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین هنوز هم در حال پیشرفت هستند و انتظار می رود در آینده استفاده های بیشتری از آن ها صورت بگیرد. 

مثال هایی از ارزهای دیجیتال

همانطور که گفتیم هزاران ارز دیجیتال در جهان وجود دارد. برخی از شناخته شده ترین ارزهای دیجیتال عبارتند از:

بیت کوین: بیت کوین که در سال 2009 تأسیس شد ، اولین ارز رمزنگاری شده بود و هنوز هم رایج ترین ارز رمزنگاری شده است. این ارز دیجیتال توسط ساتوشی ناکاموتو توسعه داده شد که نام مستعار یک فرد یا گروهی از افراد است که هویت دقیق آنها ناشناخته باقی مانده است.

اتریوم: اتریوم که در سال 2015 توسعه یافت ، یک پلتفرم بلاکچین با ارز دیجیتال خاص خود به نام اتر (ETH) یا اتریوم است و پس از بیت کوین محبوب ترین ارز دیجیتال جهان است.

لایت کوین: این ارز دیجیتال بسیار شبیه بیت کوین است ، اما از سرعت بیشتری برای پردازش تراکنش ها استفاده می کند.

ریپل: ریپل یک دفتر کل توزیع شده است که در سال 2012 تاسیس شد. ریپل می تواند برای ردیابی انواع تراکنش ها استفاده شود. پروژه ریپل تاکنون با بانک ها و موسسات مالی مختلف همکاری کرده است.

چه کسانی از لحاظ تاریخی بر ارزهای دیجیتال تأثیر زیادی گذاشته اند؟

تعدادی از افراد به طور قابل توجهی بر صنعت ارزهای دیجیتال تأثیر گذاشته اند. ساتوشی ناکاموتو این صنعت را با ایجاد بیت کوین (BTC) در سال 2009 آغاز کرد. همچنین ویتالیک بوترین که به دلیل ساخت اتریوم (ETH) شناخته می شود ، به طور قابل توجهی بر حوزه ارزهای دیجیتال تأثیر گذاشته است. 

جد مک‌کیلب به گسترش شهرت بیت‌کوین در روزهای اولیه کمک بسیار زیادی کرد و در نتیجه صرافی Gox را ایجاد کرد که مکانی برای انجام معاملات بیت‌کوین بود. Changpeng Zhao که یکی از بنیانگذاران Binance است و امروزه بزرگترین صرافی ارز دیجیتال محسوب می شود ، دسترسی به ارزهای دیجیتال را سهولت بخشید. 

سام بنکمن-فرید یکی از خالقان پلتفرم معاملاتی FTX ، به عنوان یکی دیگر از افراد مهم در این صنعت شناخته می شود که بر امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و دیگر جنبه های فضای ارز دیجیتال تاثیر زیادی گذاشته است.

انواع ارزهای دیجیتال

کوین (سکه): کوین ها یا سکه ها برای استفاده به عنوان نوعی ارز طراحی شده اند و بر روی بلاکچین خود ایجاد می شوند. به عنوان مثال ، اتر یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین اتریوم است.

آلتکوینبه زبان ساده ، به هر رمزارزی که مشابه بیت کوین است ، آلتکوین گفته می شود. این واژه مخفف (alternative to Bitcoin) است و هر ارز دیجیتال بجز بیت کوین را شامل می شود. آلتکوین ها ارزهای رمزنگاری شده ای هستند که از فناوری بلاکچین استفاده می کنند که امکان انجام معاملات امن بین افراد را فراهم می کند.

توکن: توکن ها بر روی یک بلاکچین موجود ساخته می شوند اما دارایی های قابل برنامه ریزی در نظر گرفته می شوند که امکان تنظیم و اجرای قراردادهای هوشمند منحصر به فرد را فراهم می کنند. توکن ها را می توان همانند کوین ها ارسال و دریافت کرد.

استیبل کوین: استیبل کوین یا ارز دیجیتال با ثبات یک نوع ارز دیجیتال است که برای کاهش نوسانات قیمت طراحی‌شده‌ است و به عنوان ذخیره کننده ارزش و به عنوان وسیله‌ای برای مبادله مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع استیبل کوین نوعی دارایی دیجیتالی است که برای تقلید از ارزش ارزهای فیات مانند دلار یا یورو طراحی شده است. 

توکن های تعویض ناپذیر(NFT): NFT نیز مانند ارز دیجیتال یک دارایی دیجیتال محسوب می شود. در واقع NFT یا توکن‌های تعویض ناپذیر نوعی توکن‌های رمزنگاری شده است که با استفاده از تکنولوژی بلاکچین ، گونه‌ای دارایی دیجیتال را ایجاد می‌کنند. اکثر NFT ها بخشی از بلاکچین اتریوم هستند و روی آن ذخیره می شوند. یک NFT یا توکن تعویض ناپذیر بلاکچین اختصاصی خود را ندارد .

کوین و توکن چه تفاوتی با هم دارند؟

کوین‌ها شبکه بلاکچین اختصاصی خود را دارند ،‌ در حالی‌ که توکن‌ها بر روی بلاکچینی‌ که از قبل ‎وجود داشته است ، ایجاد می‌شوند. به عنوان مثال بیت کوین ، یک کوین است که بلاکچین اختصاصی خود را دارد. در همین حال تتر یک توکن است که روی بلاکچین اتریوم ایجاد می شود.

همچنین کوین فقط برای پروسه‌های پرداخت استفاده می‌شود ،‌ اما توکن بسته به نوع آن کاربردهای متعددی دارد. شما می‌توانید یک توکن را با یک کوین خریداری کنید ، اما برعکس آن امکان پذیر نیست.

اغلب کوین‌ها از طریق فرایند استخراج توزیع می‌شوند ،‌ اما توکن‌ها معمولا از طریق عرضه اولیه سکه یا ICO توزیع می‌ شوند.

ارز دیجیتال چیست و سرمایه گذاری در آن به چه شکلی است؟

مزایا و معایب ارزهای دیجیتال

سیستم دانلود حرفه ای
 • امکان ایجاد شش نوع لینک دانلود
 • نمایش پیغام سفارشی در زمان نیاز کاربر به ورود به سایت یا خرید محصول
 • امکان تغییر پیغام سفارشی برای ورود به سایت یا خرید محصول

تراکنش با ارز دیجیتال معمولاً یک فرآیند سریع و ساده است. به عنوان مثال ، بیت کوین را می توان بین کیف پول های ارز دیجیتال تنها با استفاده از یک گوشی هوشمند یا رایانه شخصی مبادله کرد. پرداخت با ارزهای دیجیتال در بین شرکت های بزرگ و در صنایعی مانند مد و داروسازی محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

هر تراکنش ارز دیجیتال در یک دفتر کل به نام بلاکچین ثبت می شود و واسطه هایی مانند بانک ها و بازارهای اینترنتی را حذف می کند. این مسئله به کاربران اجازه می دهد تا تاریخچه معاملات ارزهای دیجیتال را دنبال کنند. 

با این حال ،. از آنجایی که ارزش ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین می تواند به شدت در نوسان باشد ، برخی افراد برای سرمایه گذاری در آن ها تردید دارند. علاوه بر این ، هیچ استانداردی برای محافظت از کسب و کار شما وجود ندارد ، زیرا بنیادهایی مانند اداره FCA ، بازار ارزهای دیجیتال را تنظیم نمی کنند. 

همچنین صرافی‌های ارزهای دیجیتال در برابر حملات سایبری آسیب‌پذیر هستند که ممکن است منجر به از دست رفتن سرمایه شما برای همیشه شود. انجام کلاهبرداری و هک همیشه در بازار ارز دیجیتال امکان‌پذیر است. کلاهبرداران اغلب از پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام ، فیس بوک و توییتر برای فریب دادن کاربران استفاده می کنند. 

آیا ارزهای دیجیتال قانونی هستند؟

در طول این سال ها ، ایالات متحده به طور فزاینده ای نظارت خود را بر فضای ارز دیجیتال افزایش داده است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) پس از اتفاقات سال‌های 2017 و 2018 ، عرضه اولیه سکه یا ICOها را به شدت سرکوب کرد. کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) و سایر آژانس‌های ایالات متحده نیز اقدامات مشابهی داشته‌اند.

علاوه بر این ، مقررات مربوط به ارزهای دیجیتال در خارج از ایالات متحده بر اساس دستورالعمل‌های نظارتی تغییر زیادی کرده است. به عنوان مثال ، پنجمین دستورالعمل ضد پولشویی اتحادیه اروپا مستلزم این است که خرید ، فروش و معامله ارزهای دیجیتال باید با دستورالعمل‌های خاصی مطابقت داشته باشد.

از آنجایی که بازار ارز دیجیتال در مقایسه با سایر بازارهای مالی نسبتاً جدید است ، هنوز هم شفافیت کاملی از نظر الزامات قانونی در مورد آن وجود ندارد.

چگونه ارز دیجیتال بخریم؟

شاید از خود بپرسید که چگونه میتوانید به راحتی ارزهای دیجیتال را خریداری کنید. معمولاً سه مرحله برای انجام این کار وجود دارد. 

مرحله 1: انتخاب یک پلتفرم یا صرافی مناسب

اولین قدم این است که تصمیم بگیرید از کدام پلتفرم استفاده کنید. به طور کلی ، می توانید بین یک کارگزار سنتی یا یک صرافی اختصاصی ارز دیجیتال یکی را انتخاب کنید. صرافی‌های ارزهای دیجیتال زیادی برای انتخاب وجود دارد که هر کدام ارزهای دیجیتال متفاوت و ویژگی های متفاوتی را ارائه می‌دهند. 

مرحله 2: واریز و شارژ حساب خود

هنگامی که پلتفرم مورد نظر خود را انتخاب کردید ، گام بعدی این است که حساب خود را شارژ کنید تا بتوانید به شروع معامله بپردازید. فاکتور مهمی که باید در نظر گرفت ، میزان هزینه کارمزدهاست. این کارمزدها شامل کارمزدهای تراکنش به علاوه کارمزدهای معاملاتی می شوند. میزان کارمزد بسته به روش پرداخت و پلتفرم انتخابی متفاوت خواهد بود.

مرحله 3: ثبت سفارش

شما می توانید از طریق وب سایت یا اپلیکیشن موبایل صرافی خود ، سفارش خود را ثبت کنید. اگر قصد خرید ارزهای دیجیتال را دارید ، می توانید با وارد کردن مقدار ارزهای دیجیتالی که می‌خواهید بخرید و سپس تأیید سفارش ، این کار را انجام دهید. همین روند در مورد سفارشات فروش نیز اعمال می شود.

ارز دیجیتال چیست و سرمایه گذاری در آن به چه شکلی است؟

نحوه ذخیره ارز دیجیتال

هنگامی که ارز دیجیتال را خریداری کردید ، باید آن را با خیال راحت ذخیره کنید تا از سرقت یا از دست رفتن آن جلوگیری کنید. معمولاً ارزهای دیجیتال در کیف پول‌های ارز دیجیتال ذخیره می‌شوند که دستگاه‌های فیزیکی یا نرم‌افزارهای آنلاینی هستند که برای ذخیره کلیدهای خصوصی ارزهای دیجیتال شما استفاده می‌شوند. 

برخی از صرافی‌ها خدمات مربوط به کیف پول را نیز ارائه می‌کنند و ذخیره‌سازی مستقیم از طریق پلتفرم را برای شما آسان می‌کنند. کیف پول های مختلفی برای انتخاب وجود دارد:

کیف پول داغ یا نرم افزاری: کیف پول های داغ به ذخیره سازی ارز دیجیتالی اشاره دارد که از نرم افزارهای آنلاین برای محافظت از کلیدهای خصوصی شما استفاده می کند.

کیف پول سرد یا سخت افزاری: برخلاف کیف پول های داغ ، کیف پول های سرد (که به عنوان کیف پول های سخت افزاری نیز شناخته می شوند) برای ذخیره ایمن کلیدهای خصوصی شما به دستگاه های آفلاین متکی هستند.

کلاهبرداری های ارز دیجیتال

متأسفانه جرایم و کلاهبرداری ها در حوزه ارزهای دیجیتال در حال افزایش است. کلاهبرداری های ارز دیجیتال عبارتند از:

وب‌سایت‌های جعلی: سایت‌های جعلی وجود دارند که دارای توصیفات جعلی و اصطلاحات تخصصی رمزنگاری هستند و بازدهی عظیم و تضمین‌شده‌ای را نوید می‌دهند ، اما در واقعیت به دنبال کلاهبرداری از کاربران هستند.

طرح‌های پانزی: مجرمان ارزهای دیجیتال فرصت‌های موجود برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را بزرگنمایی می‌کنند و با پرداخت پول سرمایه‌گذاران جدید به سرمایه‌گذاران قدیمی ، توهم بازدهی کلان را ایجاد می‌کنند. 

تایید سلبریتی ها: کلاهبرداران به صورت آنلاین به عنوان میلیاردرها یا نام های معروف ظاهر می شوند که قول می دهند سرمایه گذاری شما در یک ارز دیجیتال را چند برابر کنند ، اما در عوض آنچه را که سرمایه گذاری می کنید می دزدند. 

راگ پول: راگ پول (rug pull) نوعی کلاهبرداری در حوزه ارز دیجیتال است و زمانی اتفاق می‌افتد که توسعه دهندگان یا اعضای تیم یک پروژه ، سرمایه گذاران را به پروژه ارز دیجیتال جدید خود جذب می کند ، سپس قبل از تکمیل پروژه سرمایه گذاران را با یک توکن بی ارزش رها می کنند. 

آیا سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال امن است؟

ارزهای دیجیتال معمولاً با استفاده از فناوری بلاکچین ساخته می شوند. بلاکچین نحوه ثبت تراکنش‌ها در بلاک‌ها و زمان این امر را نشان می‌دهد. این یک فرآیند نسبتا پیچیده است ، اما نتیجه آن در یک دفتر دیجیتالی از تراکنش‌های ارزهای دیجیتال ثبت می شود که دستکاری آن برای هکرها بسیار سخت است.

علاوه بر این ، تراکنش ها نیاز به یک فرآیند احراز هویت دو مرحله ای دارند. به عنوان مثال ، ممکن است از شما خواسته شود نام کاربری و رمز عبور را برای شروع یک تراکنش وارد کنید. سپس ممکن است مجبور شوید یک کد احراز هویت ارسال شده از طریق متن به تلفن همراه شخصی خود را وارد کنید.

البته این بدان معنا نیست که ارزهای دیجیتال غیرقابل هک هستند. چندین هک بزرگ وجود داشته که برای استارت‌آپ‌های ارزهای دیجیتال هزینه زیادی را به همراه داشته است. هکرها از Coincheck مبلغ 534 میلیون دلار و از بیت گریل مبلغ 195 میلیون دلار را به سرقت بردند که آنها را به دو مورد از بزرگ ترین هک های بازار ارز دیجیتال در سال 2018 تبدیل کرد.

به طور کلی ، سرمایه‌گذاری‌ در ارزهای دیجیتال نسبت به بازارهای مالی سنتی مانند سهام ، اوراق قرضه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشمول حمایت های نظارتی بسیار کمتری هستند.

لیست رمزارزها

مطالب بیشتر در مورد ارزهای دیجیتال

نوشته بیشتری برای نمایش وجود ندارد
سیستم دانلود حرفه ای
 • امکان ایجاد شش نوع لینک دانلود
 • نمایش پیغام سفارشی در زمان نیاز کاربر به ورود به سایت یا خرید محصول
 • امکان تغییر پیغام سفارشی برای ورود به سایت یا خرید محصول
سیستم اطلاع رسانی حرفه ای
 • نمایش اطلاعیه ها به اعضای سایت
 • امکان طراحی محتوای اطلاعیه با المنتور
 • امکان نمایش در سربرگ و حساب کاربری
فروشگاه ووکامرس
امکان فروش انواع محصول
 • فروش دوره ها
 • فروش محصولات فیزیکی
 • کیف پول
 • حساب کاربری اختصاصی
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://cryptotong.com/?p=69321